3 tipy na zábavné a netradiční knihy pro děti

Hledáte tipy na knihy, které budou děti opakovaně číst, prohlížet a budou se k nim rády vracet? Mám pro vás tři netradičně pojaté knihy pro děti.

Proč vlastně s dětmi číst? Proč je vést ke čtení už od malička?

  • rozšiřujeme slovní zásobu dítěte
  • podporujeme rozvoj myšlení i koncentraci na jednu určitou věc
  • společné čtení posiluje pouto mezi rodičem a dítětem, trávíte společně čas a o přečteném příběhu si pak můžete popovídat
  • čtení od dětství povzbuzuje budoucí lásku dětí k písmenkům a také k samotnému čtení

Kniha Kam beruško poletíš?

Kniha, která děti zavede na louku a na zahradu plnou drobných živočichů a barevných kytiček.

📖Co je na knize zábavné? Natahovací beruška má v knize připravené dráhy a může jezdit cestičkách. Cestou se beruška seznamuje s různými živočichy a nakonec se dostane až do svého domova.
Natahováním koleček a pouštěním na jednotlivé dráhy děti procvičí jemnou motoriku.

Knihu vydalo nakladatelství Svojtka. Existují i více klučičí varianta knihy – s letadlem Kam poletíš, helikoptéro? a vlakem – Kam pojedeš. vláčku?

Kniha Tajemství mořského pobřeží

Objevte s dětmi, kdo a co žije na mořském břehu a pod vodou. V knize najdete zajímavé mořské živočichy i rostliny, které jsou součástí úžasného světa na pobřeží.

📖Co je na knize zábavného? Pro čtení knihy je potřeba si připravit svítilnu nebo telefon s baterkou. Jedna strana knihy je vždy černobílá a po podsvícení se na protější stránce objeví záhadný obrázek. Právě to prosvěcování baterkou děti nadchne a budou nadšeně poslouchat i krátké příběhy. Knihu doporučuji prohlížet večer, když jste ve tmě – to tajemno bude ještě větší.
Tuto knihu jsem musela i na nějaký čas před dcerou schovat, protože ji brala do ruky každý den několikrát a znaly jsme ji nazpaměť.

Kniha opět vyšla díky nakladatelství Svojtka. V edici Posviť si na to vyšlo i mnoho dalších knih – o vesmíru, o zvířecím maskování, o lidském těla.

Obrázkové knihy

Mám moc hrozně ráda obrázkové knihy, kde není mnoho textu a děti si podle ilustrací mohou vytvářet vlastní příběhy a popisovat situace, které v knize vidí. Tento koncept knih hodně podporuje právě rozvoj slovní zásoby.
📖Co je na knize zábavné? Tyto knihy jsou plné ilustrací s malých detaily a při každém „čtení“ vždy objevíte něco nového a vznikne nový příběh.

Jako příklad jsem vybrala tyto knihy od Anne Suessové. Co se děje v přírodě – ukazuje zvířátka ve dne, v noci, na poli nebo u rybníka. Kniha Čím budu až vyrostu? seznamuje děti s různými povoláními a na každé stránce jsou i připravené hádanky a úkoly pro děti.

Knihy seženete například v obchodě Knihy Dobrovský.

Jaká kniha je u vás ta nejzábavnější a děti po ni často sáhnout?
Podělte se o vaše tipy ve skupině, inspirace na dárečky se hodí vždycky (nejen před Vánoci).

Pokud knížku nestihnete přečíst najednou, bude se vám hodit tato záložka. Podívejte se na návod a složte si s dětmi jednoduché záložky do knihy.